Zavolejte nám +420 603 221 814 nebo napište klempirdambor@seznam.cz

Jestliže vám zatéká do střechy, ještě není důvod k panice. Jednou za čas to může potkat každého. Je však dobré rozhodnout se pro opravu co nejrychleji. Zatékající voda totiž může narušit další střešní i půdní systémy, které je pak nutné opravit, případně kompletně vyměnit. Proto je dobré nastalou situaci řešit okamžitě.

Příčiny zatékání můžeme rozdělit v podstatě na tři druhy:

  • První příčina může začít dělat neplechu už od prvotní instalace střešní krytiny. Špatným pokladem tak může vzniknout zatékající střecha. Chyba většinou nastává u nároží, přechodů, ale také u střešních oken a komínů.
  • Druhá příčina může v hlubším kontextu zcela jistě souviset s první. Jde o chybné navržení střechy nebo kompletních střešních vrstev. Díky tomu může nastat kondenzace vodních pár a následné stečení vytvořené vody na půdu, či podkrovních místností.
  • Třetí příčina však bývá jednou z nejčastějších. Jde o mechanické poškození střechy. Zde většinou stačí drobný zásah a zatékající střecha je minulostí.

Základním faktorem pro dobře fungující střechu je správné navržení a dimenze jednotlivých částí střechy. Získáme tím jistotu, že pokud by střecha neplnila svou roli, tedy by nám zatékalo do objektu, bude chyba mechanického rázu.

Rozhodující bývá dobře složený plášť střechy. Neměli bychom při stavbě opomíjet ani jednu zcela zásadní vrstvu, navíc musí být pokládka vzorně provedena. Vše začíná již u výběru střešní krytiny. Ta právě rozhodne o složení jednotlivých vrstev střechy.

Správné složení střešního pláště

  • Začneme-li skladbou střechy od vnitřku vně, pak první zásadní vrstvou je parotěsná zábrana. Ta zabraňuje vodním parám vniknutí z interiéru do vnitřku pláště. Zde je kladen důraz především na bezchybnou pokládku, která rozhoduje o celkové životnosti a funkčnosti vrstvy.
  • Dále přichází na řadu tepelná izolace. V létě zabraňuje proniknutí horka do objektu, v zimě naopak drží teplo uvnitř. Zde je rozhodující tloušťka izolace.
  • Propustnost vodních par z tepelné izolace zajišťuje difúzní fólie. Zároveň zabraňuje možnému zpětnému zatečení. Kvalitní fólie zajistí stékání vody po vrchní vrstvě mimo objekt.
  • Aby difúzní fólie správně fungovala, je třeba přidat větranou mezeru. Její tloušťka by nikdy neměla klesnout pod 4 cm. Vytvoří se kontralatěmi, které položíme na krokve, čímž umožní cirkulaci vzduchu.
  • Pod samotnou krytinou najdeme hydroizolaci. Buďto jde o tenkou hydroizolační fólii, nebo lze využít nepískované lepenky.

Naše klempířství zajistí opravu, či úpravu, kterékoliv vyjmenované vrstvy. Opravy střech při zatékání nebývají náročné, ale vyžadují preciznost, přesnost a hlavně rychlost. Neváhejte nás kontaktovat, rádi vám pomůžeme.

Kontaktujte nás

Máte problém se střechou? Kontaktujte nás! Konzultace zdarma.